Ajax MotionProtect Outdoor — вуличний датчик руху, що реагує тільки на реальні загрози

Системи безпеки Ajax забезпечують безпеку понад 100 000 чоловік, збільшуючи шанси зберегти гроші, майно, здоров’я та навіть життя. Нам вдалося створити комплексне рішення для забезпечення безпеки всередині приміщень, і сьогодні Ajax — це найтитулованіша охоронна система в Європі.

Нову лінійку пристроїв вуличної охорони Ajax відкриває MotionProtect Outdoor — датчик руху з двоетапним алгоритмом захисту від хибних спрацьовувань, імунітетом до тварин і просунутою системою антимаскінгу. Максимально надійне рішення для професійного моніторингу територій.

Правильний фокус

Ринок безпеки Західної Європи суттєво відрізняється від східноєвропейського: значна частина населення мешкає в приватних будинках і таунхаусах. Зазвичай там починають розбудовувати систему безпеки з прибудинкової території, щоб відлякати грабіжників сиренами ще дорогою до будинку, уберегти розміщене на ділянці майно, дати мешканцям кілька цінних хвилин у разі нічного вторгнення. Відсутність у модельному ряді Ajax пристроїв вуличної охорони було серйозною перешкодою для повномасштабної експансії в цьому регіоні.

Компанія швидко відреагувала, випустивши модуль інтеграції Transmitter. Він уможливив підключення до Ajax за радіопротоколом Jeweller дротових датчиків сторонніх виробників, зокрема вуличних. Модуль хоча й тимчасово, але розв’язав проблему, а його продажі підтвердили потрібність функції вуличної охорони в систем безпеки Ajax.

Проте стартові процесу розробки передував ще один етап. Ajax звернулися до професіоналів охоронного ринку та з’ясували, яким вони бачать ідеальний вуличний датчик руху. Першим пріоритетом усі без винятку назвали точність роботи. Навіть найкращі пристрої класу грішили хибними спрацьовуваннями, які оберталися марними виїздами поліції та груп швидкого реагування, а також витраченими нервами мешканців. Проблема настільки серйозна, що деякі охоронні компанії взагалі відмовляються під’єднувати до пультів вуличні датчики, якщо паралельно не використовується система відеоспостереження, — для визначення причини тривоги.

Ajax сприйняли ситуацію як виклик і сформували список вимог до MotionProtect Outdoor:

 • Абсолютно точна система виявлення руху. Працюючи навіть у найскладніших умовах, наш датчик має реагувати тільки на реальні загрози — хибні спрацьовування виключено.
 • Захист найвищого рівня від маскування та вандалізму. Що б не сталося з датчиком — маскування, розкриття, крадіжка — користувач і охоронна компанія повинні бути в курсі.
 • Збереження ключових можливостей Ajax: величезна дальність зв’язку, роки роботи від комплектних батарей, передача тривог за 0,15 секунди.

Без хибних тривог

Компанія розробила прототипи вуличних датчиків із різними типами лінз Френеля та системами виявлення руху з одним і двома інфрачервоними сенсорами та допоміжним мікрохвильовим сенсором. Оснастила пристрої відеокамерами й розмістили їх у різних кліматичних умовах у характерних локаціях: житловому секторі міста, промзоні, на заміській ділянці.

Завдяки датчикам серії MotionProtect вони знали характерні для приміщень перешкоди та вміли успішно їх фільтрувати цифровим алгоритмом SmartDetect: мова про сонячні відблиски, потоки гарячого повітря, домашніх тварин. Але на вулиці потенційних причин хибних спрацьовувань набагато більше. Розігріте сонцем листя дерев, рослини, птахи, що пролітають у полі зору датчика, комахи, які сідають на лінзи, тварини, що прогулюються ділянкою, спекотні сонячні промені, непередбачувані пориви вітру — це далеко не повний перелік подій, здатних спантеличити звичайний вуличний датчик руху. Ajax зібрали величезний масив даних, ретельний аналіз якого дав змогу визначити специфіку сигналу для всіх типових для вулиці подій.

Випробування прототипів дало однозначну відповідь на запитання, яку систему виявлення руху варто використовувати в MotionProtect Outdoor. Попри популярність вуличних датчиків з інфрачервоним і мікрохвильовим сенсорами нам це рішення не підійшло. Мікрохвильовий сенсор ефективно страхує від хибних тривог на відстані до 8 метрів. Це гранична відстань, на якій відбитий від людини в русі сигнал досить характерний, щоб відрізнити його від сигналів природних перешкод. До того ж дальність виявлення руху могла регулюватися тільки зміною висоти установки або нахилом пристрою, що знижує якість роботи або зовсім позбавляє датчик функції ігнорування тварин.

Найбільш ефективною для MotionProtect Outdoor виявилася система з двох інфрачервоних сенсорів.

Завдяки лінзам різної спрямованості датчик отримує достатньо інформації про те, що відбувається в секторі огляду, аби під час аналізу відсіяти 100 % хибних тривог і не реагувати навіть на великих тварин — до 80 см заввишки. А змінюваний кут огляду нижньої лінзи дав змогу з точністю до метра задавати дальність виявлення руху в діапазоні 3–15 метрів.

Людина перетнула промені обох сенсорів — тривога


Людина перетинає промені тільки верхнього сенсора (перебуває за межами зони виявлення) — подія ігноруєтьсяСобака перетинає промені тільки нижнього сенсора — подія ігнорується

Більшість датчиків руху з інфрачервоними сенсорами підраховують імпульси — це простий метод: десять імпульсів дають тривогу. Однак метод ненадійний, адже за певних умов різні за своєю природою події можуть викликати дуже схожий сигнал.

Ajax використали складнішу систему аналізу сигналів.

1. MotionProtect Outdoor піднімає тривогу, тільки якщо обидва сенсори реагують на рух, — це перший рівень захисту від хибних тривог.

2. Сигнали двох сенсорів аналізуються модифікованим, з урахуванням специфіки вуличних перешкод, алгоритмом SmartDetect, а потім порівнюються форми сигналів. На цьому етапі MotionProtect Outdoor визначає людину в ста випадках зі ста, ймовірність хибного спрацьовування є досить низькою. Це другий рівень захисту, і на ньому можна було б зупинитися, але була потрібна абсолютна надійність.

3. Третім бар’єром став спектральний аналіз. Алгоритм порівняння частотних складників сигналів двох сенсорів унікальний для охоронних пристроїв — це ноу-хау Ajax Systems, що гарантує 100 % точність MotionProtect Outdoor. Процес недоцільно запускати за кожної фіксації руху, оскільки складні обчислення скоротили б час роботи датчика від батарей до 2 років. Тому він під’єднується тільки у випадках, коли під час аналізу подібності сигналів немає повної впевненості щодо причини спрацювання.

Двоетапний алгоритм, який визначає людину з першого кроку, не має аналогів, не дає хибних спрацьовувань і вможливлює роботу вуличного датчика до 5 років від двох комплектних батарей, отримав ім’я LISA: Live Intelligent Spectrum Analysis.

Захист від саботажу

Вирішивши питання з точністю роботи системи виявлення руху, Ajax сконцентрувалися на корпусі MotionProtect Outdoor. Установлення на вулиці істотно підвищує ймовірність саботажу: пристрій не на охороні можуть завісити тканиною, заклеїти або зафарбувати лінзи, навіть покрити корпус лаком. А ще спробувати зірвати з кріплення, розкрити та пошкодити електроніку або просто розбити чимось важким. Надійний датчик має або впоратися із загрозою, або повідомити користувачам і охоронній компанії про проблему.

Корпус MotionProtect Outdoor зроблено з міцного пластику та оснащено тампером, який визначає розкриття або спробу відривання від кріпильної панелі SmartBracket.


Система захисту від маскування — спроби перекрити огляд датчику — охоплює три спеціальні сенсори та алгоритм, що аналізує їхні сигнали. За секунди вона зафіксує та підніме тривогу у всіх типових випадках маскування:

 • розміщення об’єкта, який закриває обидві лінзи, на відстані 20 см і ближче;
 • перешкода, що заважає огляду однієї з лінз, на відстані до 10 см;
 • коли щось наклеюють на одну чи обидві лінзи або зафарбовують їх;
 • коли корпус датчика вкривають прозорим лаком.


Система антимаскування MotionProtect Outdoor відповідає Grade 3 охоронного стандарту EN 50131: «готова протистояти зловмисникам із професійними навичками та знаннями».

Крім того, MotionProtect Outdoor захищений від дощу й пилу (рівень IP54), може працювати в умовах вологості до 100 % за температур від -25° до +60 °C. Оскільки під час сильних морозів істотно знижується ємність літієвих батарей і, отже, автономність датчика, передбачена можливість зовнішнього живлення від 5 до 28 В.

Характеристики бездротового зв’язку у MotionProtect Outdoor теж на гідному рівні: радіопротокол Jeweller дає хабу змогу підтримувати двосторонній зв’язок із датчиком на відстані до 1700 метрів, тривоги передаються за 0,15 секунди.

Технічні характеристики MotionProtect Outdoor

Чутливий елемент PIR-сенсор, 2 шт.
Горизонтальний кут огляду 90°
Дальність виявлення рухуНалаштовувана, 3–15 м із кроком в 1 м у разі встановлення датчика на висоті 1 м
Функція ігнорування тваринЄ, висотою до 80 см у разі встановлення датчика на висоті 1 м
Дальність зв’язкуДо 1700 м (за відсутності перешкод)
Діапазон частот868,0–868,6 МГц або 868,7–869,2 МГц залежно від регіону продажу
Час роботиДо 5 років від 2 батарей CR123A
Зовнішнє живлення5-28 В DC, 200 мА
Захист тамперомЄ
Захист від маскування Є
Захист корпусу IP54
Робочі температури Від -25°C до +60°C
Робоча вологість До 100%
Габарити 184 х 70 х 65 мм
Вага 318 г

Вуличні датчики руху MotionProtect Outdoor успішно пройшли тестування в різних кліматичних умовах, забезпечуючи безпеку об’єктів в Україні, Малайзії, Фінляндії, Голландії, Данії, Італії, Іспанії, Греції та на Балканах.


Написать отзыв

Будь ласка авторизуйтесь або створіть обліковий запис перед тим як написати відгук

Популярні статті

 • news-thumb
  Детальніше >
 • news-thumb
  Детальніше >
 • news-thumb
  Детальніше >